Thursday, July 2, 2015
Շատ հետաքրքիր էր համակագքիչով աշխատել,քանի որ այն տալիս է բավականին տեղեկություններ որոնք շատ կարևոր են ,սովորեցինք օգտագործել ինտերնետն :Կարողացանք օգտագործել իմ բլոգն, քարտեզը ,օրացույցը,թե ինչպես կարող ենք կապեր հաստախտել և տեղեկություններ ստանալ:Սովորեցինք կազմել նախագծեր և տեղադրել բլոգի վրա,չափորոշիչներ,դասապլա:Կարողացանք օգտվել յութուբից:
Wednesday, July 1, 2015
Ավետիք Իսահակյանի ստեղծագործությունները հիմնական թեման`հայրենասիրություն մարդասիրություն:
1նախագծի անվանումը
|
ա. Իսահակյանի կյանքն
ու գործունեությունը:
|
2նախագծի
հիմնական թեման
|
ա.Իսահակյանի ստեղծագործությունները հիմնական թեման`հայրենասիրությունը,մարդասիրություն:
|
3նախագծի անհրաժեշտությունը
|
1.
աշակերտը ավելի խորը
կծանոթանա Ա.Իսահակյանի ստեղծագործություններին:
2.
բազմակողմանի կուսումնասիրեն հայրենիքին նվիրված
ստեղծագործություն-
ները :
3. Կկարողանան
արտահայտել իրենց եզրակացությունները հայրենիքի
հանդեպ ունեցած
սիրո , ժողովրդի դառն անցյալի
և պայծառ ապագայի
հանդեպ:
|
4 նախագծի
նպատակը
|
Մասնակիցները նախագծի
ներկայացման համար պետք
է օգտվեն լրացուցիչ
տեղեկատվական միջոցներից, որպեսզի
քաղեն անհրաժեշտ տվյալները:
այսպիսով
ներքաշվում են խորացված
ուսուցման յուրացման մեջ:
|
5 մասնակիցների տարիքը
|
14-15տարեկան
|
6 նախագծի տևողությունը
|
1 ամիս
|
7 նախագծի ընթացքը
|
1
Մասնակիցներին բաժանել
խմբերի և առաջադրել հարցեր:
ա. ինչ բնույթ
է գրում<<հայդուկի երգը>>բանաստեղծությունը:
բ. ինչպես
էին օրհնում նախնիները
իրենց հետնորդներին:
գ. որ բանաստեղծության մեջ է ներկայացված
հայ ժողովրդի
ծանր
ու չարքաշ կյանքը:
թվարկել և վերլուծել:
դ. ինչ է քննադատում
Իսահակյանը<<աԱբու -Լալա- Մահարին>>
պոեմում:
2. հարցերի
ճշտում և պարզաբանում:
ա. լրացուցիչ
տեղեկություն Իսահակյանի
կյանքի և գործունեության
մասին:
բ . ...հայրենասիրական բանաստեղծությունների արտասանություն, բովանդակությունների արձակ
վերարտադրում:
|
8 նախագծի
ռեսուրսներ
|
Գիրք, տետր,
հանրագիտարան, համակարգիչ,հեղինակի երկու հատորները, բեմական հանդերձանք:
|
9սպասվող
արդյունք
|
1
Մասնակիցները աշխատեցին
միահմուռ ուժերով:
2
Կոլեկտիվ աշխատելու
ունակություն ձեռք բերին:
3
Այս նախագծում
մասնակիցները ստացան հիմնավոր գիտելիքներ հեղինակի և նրա ստեղծագործությունների մասին:
4
Բեմական կատարումից
գոհ էին հանդիսականները:
5
Մասնակիցների մոտ զգալիորեն նկատվեց
հայրենիքի անձնվիրություն:Այս ամենը տեսնելով
և զգալով կիմանան, թե
ինչպես առաջնորդվեն իրական
կյանքում:
|
10նախագծի
առարկայական կապը
|
1 Մայրենի
լեզու
2 Արվեստ
3 Երաժշտություն
4 Հայոց
պատմություն
|
11նախագծի
հեղինակ
|
Շուշան Վաթոյան
|
12 հեղինակի էլ. փոստը
|
vatoyanshushan82@gmail.com
|
Saturday, June 20, 2015
Չափորոշիչներ
չափորոշիչներ
|
միջին
5-6
|
բարձր
7-8
|
գերազանց
9-10
|
քննարկման համեմատական
մոտեցում
|
վերջավորությունները
արտասանում է սխալ
|
կարդում է սահուն
բայց սխալներով
|
կարդում է սահուն
ու ճիշտ
|
իսկությունը
|
կարդում է բայց չի կարող վերարդադրել
|
կարողանում է կարդալ
|
թեման վերարդադրում է
|
տնայինի հետ համապատասխանեցոմ
|
կատարում է թերությոիններով
|
թույլ է գրավոր աշխատանքից
|
կատարում է լիարժեք
|
լիարժեք տպավորություն
|
օգնելոից կարողանոիմ է
կատարել
|
գրում է դանդաղ բայց ճիշտ
|
կատարում է անթերի
|
Sunday, June 7, 2015
Դասապլան , Հայոց լեզու և գրականություն
1 . Դասի հիմնական թեման
|
Դ . Դեմիրճյանի «Վարդանանք» վեպը
|
|
2. ՈԻսման աստիճանը
|
Միջին դասարան , 9-րդ
դասարան
|
|
3. Առարկա ՈԻսուցչի
անուն ազգանուն
|
Գրականություն Շուշան Վաթոյան
|
|
4. Աշակերտի պրոֆիլը
|
13 աշակերտ . Հատուկ կրթական անհրաժեշտություններով աշակերտ չկա
|
|
5. Դասի իմաստը
|
Աշակերտները կարդան վեպը
և կարողանան վերլուծել հիմնական
իմաստը
|
|
6. Դասի նպատակը
|
1. Վերլուծել վեպի բովանդակությունը 2. Հայտնել իրենց կարծիքը
|
|
7. Արդյունքները և ցուցիչները
|
Արդյունքը ակնառու է ,
եթե աշակերտը իմանա՝. Կարողանալ վերարտադրել կարդացածը .Առանձնացնել գլխավոր և
երկրորդական դեպքերը .Վարդան Մամիկոնյանի
կերպարով դաստիարակել հայրենասիրություն . Աշակերտները կարողանան
տարբերել դրական և բացասական կերպարները
|
|
8. Նախնական հմտություններ
|
Աշակերտը նախօրոք պետք է
ծանոթացած լինի վեպին, որ կարողանա մասնակցել և պատասխանել հարցերին
|
|
9. Գնահատման չափորոշիչները
|
Աշակերտն գնահատվում է բարձր, եթե կարողանում
է պատասխանել բոլոր
հարցերին
|
|
10. ՈՒսուցման նյութեր և տեխնիկական միջոցներ
|
Դասագիրք, աշխատանքային տետր,
նկարներ, մատիտ և տեսաերիզ
|
|
11. Դասի ընթացքը
|
Դասի տևողությունը 45 րոպե .Դասի սկզբից
5 րոպե
թեմայի վերհիշում
Անհասկանալի հարցերի պարզում 5 րոպե
Անցածի
ամփոփում, ծանոթացում նոր թեմային 5 րոպե
Աշխատանք դասագրքով 10 րոպե
Աշխատանք տետրի մեջ
5 րոպե .Տեսանյութի դիտում
և քննարկում 10 րոպե Աշակերտների գնահատիւմ և տնային
աշխատանքի հանձնարարում 5 րոպե
|
Subscribe to:
Posts (Atom)